chudy beton

Beton na budowę zawsze musi być robiony przy zastosowaniu odpowiednich norm, które są z góry ustalone w tablicach budowalnych. Nie inaczej jest oczywiście w przypadku chudego betonu, który jest nieodłącznym elementem podczas stawiania wielu budynków. Warto jest taki beton tworzyć zgodnie z podanymi procedurami, aby uzyskany materiał cechował się swoimi najważniejszymi zaletami. W tym artykule postaramy się podpowiedzieć, jak zrobić chudy beton, aby był on skuteczny.

chudy beton

Czym jest chudy beton?

Chudy beton jest materiałem powszechnie używanym podczas stawiania fundamentów. Spełnia on bowiem funkcję stabilizującą wraz ze zbrojeniami. Dzięki zastosowaniu tego betonu możliwe jest później łatwiejsze układanie kolejnych warstw, ponieważ chudy beton działała stabilizująco, co sprawia, że otrzymujemy płaską powierzchnię. Pozwala to później łatwo układać podłogę lub płytki. Niestety nie jest on odporny na ściskanie, jednak jest bardzo plastyczny, dzięki czemu dobrze dostosowuje się do powierzchni, na którą jest kładziony.

Jak zrobić dobrą mieszanką betonu?

Beton to w gruncie rzeczy stwardniała mieszanka cementu, wody oraz kruszywa, do których czasem są dodawane także domieszki innych składników. Przy tworzeniu tego materiału trzeba jednak szczególną uwagę przyłożyć do proporcji suchego betonu, aby otrzymać odpowiednią konsystencję i właściwości betonu. Do prawidłowego ustalenia proporcji poszczególnych składników używa się norm oraz tablic, które określają dokładną recepturę roboczą na każdy 1 metr sześcienny mieszanki betonu.

Podstawowe zasady

Przede wszystkim przed przystąpieniem do mieszania betonu, trzeba dokładnie odmierzyć ilość poszczególnych składników betonu. Złe dobrane ilości mogą spowodować, że otrzymany beton nie będzie miał odpowiedniej wytrzymałości i konsystencji, co może skutkować problemami podczas budowy. Suchy beton można mieszać na własną rękę, jednak jest to dość czasochłonne, dlatego warto, jest zlecić przygotowanie mieszanki odpowiedniej firmie lub wyspecjalizowanym robotnikom.

Chudy beton — proporcje

Do podstawowych składników, z których tworzony jest chudy beton, należy cement, kruszywo takie jak piasek i żwir oraz woda. Przy wyborze składników na beton szczególnie trzeba zwrócić uwagę na gramaturę produktów, ponieważ nie mogą one być zbyt grube i nie powinny posiadać dużych grud. Najlepiej w tym celu użyć cementu portlandzkiego CEM I 32,5 oraz piasku 0-2 mm i żwiru 2-16 mm. Aby wytworzyć 1m3 betonu chudego, potrzebować będziemy 180 kilogramów cementu, 180 litrów wodu oraz 840 kilogramów piaski i 1230 kilogramów żwiru. Często przy podawaniu kolejności produktów do mieszania używa się wiader, dlatego również i my podamy na ich podstawie, jak należy mieszać chudy beton.

Do betoniarki o pojemności 0,15 m3 dodajemy 1,25 wiadra cementu, 1,3 wiadra wody, 5 wiader piasku oraz 6 wiader żwiru. W pierwszej kolejności dobrze jest wlać część wody, a następnie dodać cement. Po uzyskaniu wstępnej masy dodajemy resztę wody i wsypujemy żwir wraz z piaskiem. W przypadku ręcznego mieszania najpierw wsypujemy suche składniki, a następnie dodajemy wodę.

Dodaj komentarz