kominki nowoczesne z kamienia

Kominki od wielu lat można spotkać w domach jednorodzinnych. Są one bardzo ładną dekoracją wnętrza, która dodatkowo ma zastosowanie praktyczne, ponieważ może być dobrym źródłem ciepła. Obecnie na rynku znaleźć można wiele różnych kominków, które różnią się od siebie pod różnymi względami. To jaki kominek najlepiej wybrać zależy od wielu czynników. W tym artykule podpowiadamy jaki kominek najlepiej sprawdzi się w domu jednorodzinnym.

Jaki wkład kominkowy jest najlepszy do domu jednorodzinnego?

Kominki stanowią bardzo dobre źródło ciepła, które jest dość tanie w użytkowaniu. Przepisy prawnie wyraźnie jednak określają, że kominek nie może być jedynym źródłem ogrzewania w domu. Z tego powodu kominki najlepiej sprawdzają się w okresie jesiennym oraz wiosennym, kiedy to temperatury nie spadają do najniższych wartości. W tym okresie korzystanie z kominka będzie bardzo opłacalne. Wybierając kominek, trzeba jednak zdecydować się, na to, jaki wkład kominkowy wybrać. Na rynku dostępne są różne rozwiązania, dlatego wybór nie jest taki prosty.

W domach jednorodzinnych najlepiej sprawdzają się kominki z systemem DGP oraz kominki z płaszczem wodnym. Tego typu konstrukcje dają duże możliwości w kwestii wykorzystania ciepła ze spalanego drewna. Kominki z płaszczem wodnym rozprowadzają ciepło wytwarzane ze spalanego paliwa za pomocą grzejników lub instalacji ogrzewania podłogowego. Gdy mamy jednak do czynienia z budynkiem o większej powierzchni, potrzebujemy kominka z systemem dystrybucji gorącego powietrza z obiegiem wymuszonym, który sprawnie wtłacza gorące powietrze w miejsca, gdzie nie dociera obieg grawitacyjny.

Kominki Lexus Andrzej Słoninka

Gdzie najlepiej umieścić kominek?

Wybór umiejscowienia kominka jest bardzo ważny, ponieważ miejsce to musi nadawać się do rozprowadzania ciepła, a dodatkowo dobrze, aby znajdowało się w centralnym punkcie, aby kominek również stanowił dobry element dekoracyjny. Większość osób, decyduje się na umieszczenie kominka w salonie, ponieważ domownicy często spędzają tam wolny czas, dlatego mogą się relaksować w jego obecności. Kominek w salonie również będzie robić wrażenie na gościach. Najlepiej zdecydować się na konstrukcje, która idealnie wpasuje się w konstrukcje naszego domu, dlatego dobrze jest wcześniej skonsultować wybór z fachowcem.

Biokominki to także dobre rozwiązanie

Alternatywą dla tradycyjnych kominków są biokominki. Ich instalacja nie wymaga posiadania przewodów kominowych, dzięki czemu można je montować nawet w budynkach wielorodzinnych. Kominki te są ekologiczne, ponieważ spalane w nich paliwo generuje jedynie pre wodą oraz niewielkie ilości dwutlenku węgla. Oznacza to więc, że nie generuje się żaden popiół ani sadza, dlatego utrzymanie w czystości takiego kominka jest niezwykle prostym zadaniem.

Dodaj komentarz