Czym różni się klimatyzator do grzania od pompy ciepła?
Zarówno klimatyzatory, jak i pompy ciepła łączą w sobie dwie pozornie sprzeczne funkcje. Oba urządzenia można bowiem wykorzystać zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia pomieszczeń. Powoduje to zażartą rywalizację o klientów między producentami obu rozwiązań. Poniższy artykuł skupi się na wytłumaczeniu różnic między nimi.
Jaka jest zasada działania obu urządzeń?
Zarówno pompy ciepła, jak i klimatyzatory pobierają ciepło z jednej strony, by następnie uwolnić je po drugiej. Jednak jeszcze parę lat temu jedynie pompa ciepła mogła łączyć w sobie chłodzenie i grzanie. Oznaczało to, że klimatyzatory były zupełnie inną kategorią produktów. Od pewnego czasu ich producenci oferują klimatyzację z funkcją grzania, wchodząc w tym samym w rywalizację z producentami pomp.
Czym różnią się oba urządzenia?
Pomimo podobnej zasady działania pompy powietrze-woda i klimatyzatory pozostają odrębnymi narzędziami. Główna różnica tkwi w konkretnych mechanizmach. Klimatyzator wykorzystuje zawór rewersyjny o czterech drogach, by móc ogrzewać. Dzięki temu mechanizmowi odwraca on obieg chłodniczy. Jednak może on jedynie ogrzewać i chłodzić pomieszczenia. I właśnie na tym polu ustępuje on pompom ciepła. One z kolei mogą ogrzewać także wodę użytkową. Właściciele klimatyzacji powinni rozważyć serwis klimatyzacji w Proszowicach, by zapewnić swoim urządzeniom długotrwałe użytkowanie.
Pod adresem internetowym można zapoznać się z pełną ofertą firmy Sevro serwisującej te urządzenia na terenie południowej Polski.
Czy urządzenia te mogą pracować w temperaturach poniżej zera?
Starsze modele niestety zawodzą, gdy temperatura jest ujemna. Jednak ich nowocześniejsi „koledzy” nie mają takich problemów – wbudowana w nowsze modele grzałka pozwala na pracę nawet w siarczystych mrozach! Pompa woda-powietrze sprosta nawet mrozom rzędu -28 stopni Celsjusza, które nie są zbyt prawdopodobne w Polsce. Pod adresem internetowym https://sevro.pl/pompy-ciepla-proszowice/ można poznać ofertę doświadczonej firmy Sevro, która prowadzi ich montaż i serwis.
Na jakie koszty należy się przygotować?
Pojedyncze urządzenie klimatyzujące powinno kosztować maksymalnie 4000 złotych, choć możliwe są nieco tańsze usługi. Pompy ciepła są dalece droższe – przyszły posiadacz powinien przygotować kwotę około 35 000 złotych. Jednak jest to cena nie tylko za urządzenie, ale także za jego montaż. Jednak jeśli przewiduje się ogrzewanie podłogowe, należy liczyć się z kosztem nawet 50 000 złotych. Ze względu na ogromne sumy warto ufać wyłącznie najlepszym graczom na rynku tych urządzeń. Firma Sevro od lat jest jednym z liderów rynku na obszarze południowej Polski. Skorzystanie z jej usług to gwarancja najlepszej jakości, sprawnego serwisu i najkorzystniejszych cen w bardzo konkurencyjnej niszy.
Weronika
Nie sądziłam, że pompy ciepła i klimatyzatory mają tyle wspólnego i działają podobnie. Lubię w wolnej chwili zajrzeć na waszego bloga — zawsze przeczytam coś ciekawego!