kamieniarstwo

Kamień jest chyba najstarszym materiałem budowlanym używanym przez człowieka. Na przestrzeni wieków był bardziej lub mniej widoczny w ludzkich budowlach ale był w nich zawsze. Wynikało to z jego właściwości ale też dostępności. Kamień jest przede wszystkim trwały i odporny na różne czynniki klimatyczne. Poza tym występuje wszędzie. Obecnie od kilku dobrych lat obserwuje się powrót do budowania czy wykańczania domów i mieszkań naturalnymi materiałami. Modny jest styl skandynawski z jego jasnymi naturalnymi kolorami, drewnianymi meblami i prostymi formami.

kominek z kamienia

Kamieniarstwo

W ten trend doskonale wpisuje się też kamieniarstwo. Fachowcy z tej dziedziny potrafią robić cuda i znajdować zastosowanie tego naturalnego surowca w miejscach zgoła nieoczywistych. Doświadczenie i wysokiej jakości sprzęt pozwala nadawać skałom dowolne formy. Używa się najróżniejszych rodzajów minerałów : piaskowce, granity, polne kamienie itp. Różnią się właściwościami (twardość, odporność), strukturą, kolorem no i oczywiście ceną. Na przykład kamienne wanny są już elementem wielu łazienek. Może dyskusyjne są ich walory praktyczne ale wizualnie robią niesamowite wrażenie. Okazuje się też, że kamienne stopnie schodów, nie dość że trwałe i bardzo efektowne, potrafią być dużo tańsze od swoich drewnianych odpowiedników. Swój triumf święcą też kamienne blaty, zwłaszcza granitowe. Nie dość, że piękne i dostojne, to jeszcze bardzo praktyczne: odporne na temperaturę, środki chemiczne czy używanie ostrych narzędzi.

stary kominek

Kiedyś a dziś

Kiedyśniejsze najczęstsze zastosowanie skał jako kominki z kamienia nabrało dziś nowej treści i formy. Można wybrać rodzaj i wielkość paleniska, dopasować do kolorystyki domu i do funkcji jakie ma spełniać (dekoracja czy na przykład ogrzewanie całego budynku). Architekci dzięki ogromnym możliwościom jakie daje ten surowiec często mogą popuścić wodze wyobraźni. A i dzisiejsze nowoczesne kamieniarstwo może spokojnie stawać w szranki z innymi formami wykańczania budynków. Ograniczeniem jest tu tylko fantazja i oczywiście zasobność portfela.

Dodaj komentarz