grzejniki łazienkowe

Sposoby ogrzewania domów są przedmiotem wielu dyskusji i sporów już od lat. Wszystko spowodowane jest tym, że w różnych miejscach dostępne są różne media – głównie chodzi tu o dostępność gazu, a także różnicami cenowymi. Atmosfera robi się tym gorętsza, im bardziej rosną ceny poszczególnych surowców opałowych. Sprawdźmy dzisiaj jakie rodzaje ogrzewania i techniki grzewcze są najlepsze, by można było tanio i dobrze mieszkać w domu jednorodzinnym.

Ogrzewanie gazowe

Przede wszystkim zaczynamy od tego, że nie wszyscy mają dostęp do gazu. Ten rodzaj ogrzewania wydaje się najwygodniejszy i najpopularniejszy, jeśli tylko jest możliwość jego wykorzystywania. Tutaj nie musimy się wiele wysilać, wystarczy zainstalować kocioł i go uruchomić. Instalacja grzewcza może pozostać dokładnie taka sama, jak była u nas wcześniej, niczego nie musimy dodatkowo zmieniać. Wystarczy po prostu raz nastawić piec i zapomnieć o ogrzewaniu. Niestety, gaz nie jest dostępny wszędzie, dlatego konieczne są zmiany w podejściu do technik ogrzewania.

Ogrzewanie węglowe

Innym popularnym sposobem jest instalacja kotła węglowego. Jest to również najtańszy sposób na ogrzewanie, tańszy od gazu i prądu. Węgiel w starszych piecach trzeba było ładować ręcznie, a co kilka godzin meldować się w kotłowni i sprawdzać, czy wszystko idzie zgodnie z planem i dokładać opału. Było to czasochłonne i trudne. Na szczęście nowoczesne kotły węglowe wcale nie wymagają od nas obsługi, znajomości technik palenia i tak dalej. Raz uruchomiony kocioł z podajnikiem będzie pracował tak długo, aż wyczerpie się węgiel. Musimy więc raz na kilka dni uzupełnić podajnik do pełna.

grzejniki pionowe

Instalacja C.O.

Mamy też różne instalacje do ogrzewania, z czego najpopularniejsze swego czasu były te napędzane siłą czystej grawitacji. Dziś praktycznie w każdej instalacji znajduje się co najmniej jedna pompa obiegowa, która służy do przepychania gorącej wody do grzejników, a czasami także ładowania bojlera na ciepłą wodę użytkową. Instalacja C.O. wodna jest bezapelacyjnie najbardziej popularna w Polsce, można do niej zaadaptować zarówno ogrzewanie węglowe, gazowe, elektryczne, pompą ciepła i tak dalej.

Artykuł opracowany na podstawie: http://www.grzejniki-info.pl

Dodaj komentarz