Wiele osób w swoich domostwach posiada stare meble. Niestety, z racji tej, że takie meble mają już swój wiek, to często nie są w najlepszym stanie. W tym wypadku pierwsza myśl, jaka przychodzi nam do głowy to, w jaki sposób wyremontować stare meble. Istnieje wiele metod, które pomogą nam w odświeżeniu oraz nadaniu naszemu wyposażeniu mieszkania nowego wyglądu. W artykule przedstawimy kilka sposobów na renowację starych mebli drewnianych.

Odmalowanie mebla

Pierwszym pomocnym krokiem może być pomalowanie starych mebli np. lakierem. Malowanie mebli drewnianych powinno odbywać się jedynie na czystych, niezakurzonych meblach, tak aby kurz nie powodował słabego przywarcia farby do drewna. Jeśli sami nie potrafimy donowić mebla zawsze możemy poszukać pomocy w profesjonalisty. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę np.: „renowacja starych mebli„, a wśród wyników ukaże się wiele firm oferujących tego typu usługi, na przykład: Renowacja Mebli Stare na Nowe, ul. Puławska 257/u8, 02-769 Warszawa, tel.: 604 570 351. Przed rozpoczęciem malowania warto sprawdzić czym jest stara warstwa pokrywająca mebel. Zazwyczaj meble pokryte są lakierem albo politurą. Lakier sam w sobie niesie wiele korzyści dla naszych starych mebli. Głównie tworzy bezbarwną twardą powłokę, która mocno chroni drewno. Dodatkowo, lakier pozwala na uzyskanie różnorodnych powierzchni zaczynając od matowych, a kończąc na powierzchniach ze znacznym połyskiem.

Olej i wosk

Można też zastosować środki do renowacji mebli, które będą bardziej delikatne dla powierzchni. Doskonałym przykładem są oleje oraz woski. Główną zaletą, jaką niosą za sobą te specyfiki jest fakt, że zawierają mniej szkodliwych substancji co lakiery. Zaleta ta jest korzystna nie tylko dla mebli, ale również dla nas samych, gdyż do naszych płuc nie będą się przedostawać szkodliwe substancje. Ważną rzeczą o jakiej należy pamiętać jest usuwanie szkodników. Robimy to za pomocą specjalnych środków chemicznych, które używamy zgodnie z zaleceniami na etykietach.

Pokoloruj swoje meble

Kolejną metodą może być pokrycie mebli lakierobejcą. Zaletą jest to, że zapobiega występowaniu białych oraz trochę ciemniejszych plam na meblach. Co więcej, lakierobejca uodparnia meble na oddziaływanie warunków atmosferycznych, np. silnych promieni słonecznych. oraz sprawia, że same blaty stają się znacznie bardziej wyraziste. Jest wiele odmian tego produktu, chociażby akrylowe, alkidowe, poliuretanowe i alkidowo-uretanowe. Są jednak nieco droższe od lakierów bezbarwnych.
Trzecia propozycja to po prostu usunięcie starych warstw na meblach, a następnie nałożenie nowych. Warstwę taką łatwo usunąć papierem ściernym. W momencie, gdy występują problemy można zastosować specjalne środki zmiękczające.

Dodaj komentarz